Mikuláš, anděl a čert jsou tři postavy, které rok, co rok na začátku adventního období přináší svým příchodem do škol, školek i domovů kouzelnou atmosféru blížících se Vánoc. Návštěva mikulášské družiny je velká událost, která v mnoha dětech vzbuzuje velké očekávání, ale také obavy. Tato česká tradice nabízí spoustu skvělých příležitostí, kdy si s dětmi můžete užít mnoho zábavy, legrace i nezvyklých dobrodružství. Zažijte s dětmi nezapomenutelný týden díky několika tipům a nápadům, které jsem pro vás připravila.
Proč slavíme Mikuláše?
Před tím, než se s dětmi pustíte do různých her a zábavných aktivit, doporučuji děti seznámit s původem tradice, která k návštěvě Mikuláše s andělem a čertem patří. Oslava svatého Mikuláše má kořeny v tradicích z období středověku, kdy byl svatý Mikuláš uctíván jako patron dětí, studentů, námořníků a obchodníků. Mikuláš se narodil koncem 3. století ve městě Patara do rybářské rodiny. Podle pověstí byl velmi zbožný a dobrotivý. Údajně po smrti rodičů rozdal všechen svůj majetek chudým a vydal se na cesty. Doputoval až do Myry, kde se stal biskupem.
Během svého života se proslavil především svou pomocí potřebným a štědrostí. Jejím dokladem je příběh o kupci, který se zadlužil tak, že jeho jedinou možností, jak dluhy splatit, bylo prodat své 3 dcery. To Mikuláš nemohl dopustit, proto 3 noci vhazoval do jejich ložnice zlaťáky, díky kterým se jejich otec z dluhů vykoupil. Právě laskavost a štědrost, za kterou byl Mikuláš po celý svůj život i po něm oslavován, jsou důvodem, proč je jeho svátek spojen s tradiční nadílkou, kdy Mikuláš v předvečer smrti tohoto světce v doprovodu anděla a čerta obdarovává děti drobnými dárky, sladkostmi a ovocem.
Tradiční návštěva Mikuláše se rozšířila do celého světa, avšak jeho vzhled i tradice samotná se různí v závislosti na regionu a kultuře dané země.
Maxi omalovánka s Mikulášem, andělem a čertem
Jestli vaše děti rády vybarvují omalovánky, můžete si pro ně k mikulášské družině přichystat tuto jedinečnou 16dílnou maxi omalovánku s Mikulášem, andělem a čertem. Jednoduché motivy ocení děti ve školce, potěší ale také děti ve škole, protože ilustrace jsou opravdu krásné. Kooperativní obraz je výborný v tom, že u dětí podporuje vzájemnou spolupráci a komunikaci, čímž si děti posilují nejen týmového ducha, ale také sociální dovednosti. Skupinová práce navíc dětem přinese radost ze sdíleného tvoření.
Maxi omalovánka s Mikulášem, andělem a čertem se hodí jak do školky, školy a družiny, tak k domácímu tvoření.
Čertovské koulení
S touhle zábavnou aktivitou se vaši předškoláci pěkně zapotí. K výrobě čertovského koulení budete potřebovat jen větší víko od krabice, šablonu čertíka a malý míček nebo kuličku. Čerta vytiskněte a pomocí lepidla ho nalepte zhruba na střed vnitřní strany víka krabice. V oblasti úst čertovi nakreslete kruh a vystřihněte ho. Kruh by měl být trochu větší než míček nebo kulička, kterou budete používat ke koulení. Pak už stačí dát dětem míček a nechat to na nich. Schválně jak dlouho jim bude trvat, než míček propadne skrz? Nám to dalo docela zabrat.
O šablonu čertíka si můžete zdarma napsat TADY.
S čertovským koulením se děti zabaví a ještě si procvičí soustředění a trpělivost.
Tematické pohybové hry pro děti
Pohybové hry jsou skvělým prostředkem, pomocí kterého děti rozvíjí své motorické dovednosti a zároveň se hravým způsobem učí. A co je na nich úplně nejlepší – všechny děti je milují! U nás je velice oblíbená hra Chrápající čert, s níž si děti procvičí především rychlost. Jedno z dětí představuje spícího čerta, který leží vprostředku herny se zavřenýma očima. Ostatní děti kolem něj chodí za doprovodu říkanky: „Tenhle čertík rohatý s kožichem až na paty, spí smotaný v klubíčku s černou šmouhou na líčku. My tě čerte probereme, do pekla tě zaženeme.“ V závěru říkanky děti na čerta zavolají: „Čerte, vstávej!“ V tu chvíli čert vyskočí a snaží se některé z dětí chytit. Chycené dítě se stává dalším spícím čertem.
Spousta pohybových her se dá skvěle využít s drobnou obměnou v rámci jakéhokoliv tématu.
Pokud potřebujete spíše hru do menšího prostoru, líbit by se vám mohla postřehová hra Mikulášská družina. S ní si děti procvičí reakci na signál, kterým jsou slova Mikuláš, anděl a čert. Ke každému z nich společně přiřadíte nějaký pohyb – Př. Mikuláš = ruce spojené nad hlavou (mikulášská čepice), anděl = mávání křídly, čert = dupání. Před začátkem hry s dětmi pohyby k slovům několikrát zopakujte. Poté může hra začít. Vy říkáte slova, děti ukazují správný pohyb. Ze začátku říkejte pomalu, postupně zrychlujte. Děti se pak musí víc soustředit. Kdo se splete, ze hry vypadává.
Mnoho zajímavých her, námětů a dalších činností k mikulášské družině jsem pro vás sepsala do 2týdenní tematické přípravy, se kterou si s dětmi užijete hromadu zábavy téměř bez práce. PDF soubor je totiž připravený k okamžitému použití. Stačí ho vytisknout, nachystat aktivity a hravé učení může začít.
Náměty a nápady k mikulášské družině využijete s věkově smíšenou třídou předškolních dětí.
Zábavné učení s čerty
U nás čertovské hrátky frčí ve velkém. Tohle téma si s dětmi náramně užíváme, protože je plné legrace a pekelné zábavy. Pro děti každý rok připravuji bohatou nabídku tematických PDF aktivit, se kterými se děti zabaví a procvičí si mnoho dovedností, které v předškolním věku potřebují rozvíjet a posilovat.
V čertovských skládačkách na děti čekají barvy a tvary, takže si děti potrénují jak vnímání barev, tak matematické představy. Čertovské rýmy mají v oblibě malí i velcí předškoláci, protože rýmy baví všechny bez rozdílu. A protože je v souboru 80 obrázkových kartiček, aktivita děti nikdy neomrzí (málokdy se totiž kartičky opakují). S čertovskými hláskami, stejně jako s rýmy, si děti procvičí sluchové vnímání. Tady mají děti za úkol na karty s písmeny správně umístit obrázky podle počáteční hlásky ve slově. Radostné učení s čerty si můžete s dětmi užít i vy, a to díky zvýhodněné Čertovské sadě aktivit, kdy máte jeden celý čertovský PDF soubor zdarma.
Čertovskou sadu aktivit využijete s dětmi jakéhokoliv předškolního věku - pro každého se v ní najde něco.
Prší, prší jen se leje trochu jinak
K mikulášské družině by se vám mohla hodit také písnička. Ještě než se do zpívání pustíte, můžete si s dětmi procvičit mluvidla s čertíkem. V PDF najdete 12 oromotorických cvičení, se kterými se děti zasmějí a jako bonus si parádně procvičí rty a jazyk.
Tematických písní je všude celá řada, ale po které sáhnout, když se s dětmi nechcete pouštět do učení nějaké zcela neznámé? V takovou chvíli je skvělým řešením úprava písničky, kterou vaše děti dobře znají. Nejsnazší jsou pro úpravu lidovky. Já využila lidovou píseň Prší, prší. Moje verze se jmenuje Návštěva mikulášské družiny, protože jsem slova upravila tak, aby se hodila k Mikuláši, andělovi a čertovi. Melodii znáte všichni, hravě si ji tedy zvládnete zazpívat i vy se svými dětmi. Schválně to vyzkoušejte :-)
Písničku si můžete stáhnout TADY.
Knižní tipy na závěr
Nakonec pro vás mám dva knižní tipy, které byste mohli v rámci tématu uvítat. První knížka, Neplechy čerta Zbrklíka, vypráví 14 zábavných příběhů o Zbrklíkovi a jeho patáliích, které jsou v pekle díky jeho zbrklosti na každodenním pořádku. Jednou díky jeho nešikovnosti jindy temné peklo září světlem, jindy zase Zbrklík málem celé peklo vytopí.
Druhá knížka s názvem Čertí babička pojednává o příbězích čertí babičky, která se v pekle stará nejen o blaho a dobro všech čertů, ale také o pořádek. Bez ní by peklo nebylo peklem. Pokud se s dětmi chcete dozvědět, proč mají čerti jen jedno kopyto a zároveň se chcete zasmát, určitě po ní doporučuji sáhnout.
Ať sáhnete po kterékoliv, čtení si užijete vy i děti.